Dvi didžiosios visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės – „Vilmorus“ ir „Baltijos tyrimai“ –rugsėjo viduryje atliko Lietuvos gyventojų apklausą, kurios metu paaiškėjo kaip žmonės vertina pastaruoju metu itin didelį rezonansą sukėlusius klausimus: įtraukųjį ugdymą, informacijos apie LGBT teikimą vaikams mokyklose ir siūlomus sprendimus dėl II-osios pakopos pensijų fondų.
Į klausimą „Ar jūs pritariate ar nepritariate Seime pateiktam Lietuvos regionų partijos siūlymui leisti gyventojams, kurie to pageidautų, bet kada pasitraukti iš II-osios pakopos pensijų fondų, suteikiant galimybę be jokių apribojimų atsiimti visas ten sukauptas savo lėšas?“ – bendrovės „Vilmorus“ tyrimo duomenimis 84,5 proc. atsakė pritariantys tokiam sprendimui, nepritarė vos 3,6 proc. dar 11,9 neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
„Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa parodė, kad aštuoni iš dešimties (84,5 proc.) apklaustų 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų pritaria Seime pateiktam Lietuvos regionų partijos siūlymui leisti gyventojams, kurie to pageidautų, bet kada pasitraukti iš II-osios pakopos pensijų fondų, suteikiant galimybę be jokių apribojimų atsiimti visas ten sukauptas savo lėšas (60,6 proc. visiškai pritarė ir 23,9 proc. greičiau pritarė). Tokio siūlymo nepalaikė mažiau nei dešimtadalis (8 proc.) apklaustųjų (2 proc. visiškai nepritarė ir 6 proc. greičiau nepritarė). 12 proc. respondentų neturėjo nuomonės ar neatsakė į šį klausimą.
Į klausimą „Ar jūs pritariate, ar nepritariate Širvintų savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės sprendimui specialiųjų poreikių vaikus, kurių elgesys ar agresija pamokų metu kelia grėsmę kitų mokinių saugumui ir trikdo mokymosi procesą, kai kurių pamokų metu ugdyti specialiai jiems įrengtose atskirose erdvėse, taip siekiant kokybiško ir pilnaverčio visos klasės moksleivių ugdymo?“ – bendrovės „Vilmorus“ tyrimo duomenimis net 75,4 proc. Lietuvos žmonių atsakė pritariantys, 12 nepritariantys ir 12,6 neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
2024 metų rugsėjį vykusi „Baltijos tyrimų“ apklausa parodė, kad septyni iš dešimties (70 proc.) apklaustų 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų pritaria Ž. Pinskuvienės sprendimui specialiųjų poreikių vaikus, kurių elgesys ar agresija pamokų metu kelia grėsmę kitų mokinių saugumui ir trikdo mokymosi procesą, kai kurių pamokų metu ugdyti specialiai jiems įrengtose erdvėse, taip siekiant kokybiško ir pilnaverčio visos klasės moksleivių ugdymo (33 proc. visiškai pritarė ir 37 proc. greičiau pritarė). Šeštadalis (17 proc.) apklaustųjų tokios merės pozicijos nepalaikė (5 proc. visiškai nepritarė ir 12 proc. greičiau nepritarė). Kiek daugiau nei dešimtadalis (13 proc.) respondentų neturėjo nuomonės ar neatsakė į šį klausimą.
Trečiasis visuomenės vertinimui pateiktas klausimas: „Ar jūs pritariate, ar nepritariate Lietuvos regionų partijos pirmininko Jono Pinskaus inicijuotam ir Lietuvos regionų partijos frakcijos Seime įregistruotam įstatymo projektui, kuris numato, kad bet kokia informacija apie LGBT nepilnamečiams mokyklose ar darželiuose galėtų būti teikiama tik gavus raštišką tėvų sutikimą?“ – „Vilmorus“ duomenimis – 73,6 proc. siūlymui pritaria, 15,5 proc. – nepritaria ir 10,9 proc. – neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
„Baltijos tyrimų“ gauti duomenys parodė, kad septyni iš dešimties (72 proc.) apklaustų 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų pritaria LGBT informacijos sklaidą mokyklose ribojančiam įstatymo projektui, kuris numato, kad bet kokia informacija apie LGBT nepilnamečiams mokyklose ar darželiuose galėtų būti teikiama tik gavus raštišką tėvų sutikimą (43 proc. visiškai pritarė ir 29 proc. greičiau pritarė), šeštadalis (17 proc.) apklaustųjų tokiam įstatymo projektui nepritaria (8 proc. visiškai nepritarė ir 9 proc. greičiau nepritarė). Kas dešimtas (11 proc.) respondentas neatsakė į šį klausimą.
Šią reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ atliko rugsėjo 6 – 20 dienomis. Rezultatų paklaida tokio dydžio imčiai neviršija 3,1 procentinių punktų.
Bendrovės „Vilmorus“ apklausa buvo vykdoma rugsėjo 13 – 21 dienomis.